REKOMENDUOJAMI PROFILAKTINIAI VIZITAI PAS SPECIALISTUS PIRMAISIAS KŪDIKIO METAIS

Nuo pat pirmųjų vaiko gimimo dienų su šeimos gydytoju bendraujame ko ne kas mėnesį. Tai yra puiku, nes šeimos gydytojas dažnai matydamas jus ir jūsų kūdikį gali patarti, ko jums reikia labiausiai. Tačiau kada vien šeimos gydytojo konsultacijos nepakanka? Galima būtų teigti, jog sveikiems kūdikiams visiškai pakanka ir šeimos gydytojo apžiūrų, tačiau kiekvienas turintis praktikos gydytojas žino, kad yra geriau dešimt kartų patikrinti, nei vieną kartą suklysti. O ypač, kai kalba eina apie kūdikius.

Išties, šeimos gydytojo praktikoje (žinoma, tai dar priklauso ir nuo kiekvieno gydytojo) tapo kasdienybe iki metų laiko kūdikius parodyti kai kuriems gydytojams specialistams nesant ir net neįtariant jokios patologijos, kitaip tariant – sveikus kūdikius. Tai gydytojai: kardiologas, ortopedas-traumatologas, oftalmologas bei, kai kuriais (ne visais) atvejais ir neurologas. Trumpai apie kiekvieną pakalbėsiu netrukus.

Pirmiausiai norėčiau pastebėti ir nuraminti, jog šeimos gydytojui rekomendavus kito gydytojo specialisto konsultaciją nerimauti nereikėtų. Dažniausiai tai yra tiesiog profilaktinis patikrinimas, kuriam siunčiami absoliuti dauguma sveikų kūdikių. Taigi, dėl kokių priežasčių ir kada mažyliai siunčiami pas gydytojus specialistus?

Gydytojas vaikų kardiologas

Širdies ūžesys gali būti išgirstamas 77-99 proc vaikų, tačiau tik <1 proc vaikų populiacijos serga širdies ligomis, kaip teigia „Vaikų širdies asociacijos“ autoriai. Literatūroje aprašoma labai daug tokio širdies ūžesio pasekmių, visos jos yra priskiriamos įgimtų širdies ligų grupei (Lietuvoje nustatoma apie 250/300 atvejų per metus, neišnešiotiems kūdikiams šios ydos dažnesnės). Tačiau mažiausiems dažniausiai girdimi vadinamieji funkciniai ūžesiai, kurie atsiranda dėl vaiko kūno sandaros, normalių anatominių ypatumų, nerandant jokios širdies ydos. Dažniausiai šie ūžesiai išnyksta savaime, gali būti rekomenduojamas tik profilaktinis stebėjimas. Todėl šeimos gydytojas, išgirdęs širdies ūžesį dažniausiai rekomenduoja kardiologo konsultaciją su širdies echoskopija, kad širdies ydos galimybė būtų atmesta specialisto bei numatomas poreikis tolimesniam stebėjimui ar gydymui.

vizitas pas gydytoją kardiologą

Gydytojas vaikų ortopedas traumatologas

Kiekvienos naujagimių bei kūdikių profilaktinės apžiūros metu yra tikrinamas šlaunų atitraukimas (gydytojų praktikoje vadinamas klubų atvedimu) bei šlaunų ir sėdmenų raukšlių simetriškumas. Kodėl tai daroma? Dviems – trims naujagimiams (patologija dažnesnė mergaitėms) iš 100 yra diagnozuojama klubų displazija, kurios ankstyva diagnostika yra viena iš efektyvaus gydymo priežasčių. Tačiau net gydytojai ortopedai traumatologai sutinka, jog šis objektyvios apžiūros metodas ne visuomet yra 100 proc tikslus. Todėl šeimos gydytojo praktikoje jau tampa įprasta pirmaisiais dviem gyvenimo mėnesiais kūdikiui atlikti klubų sąnarių echoskopiją, kuri yra šios patologijos auksinis diagnostikos metodas. Tam reikalinga gydytojo ortopedo – traumatologo konsultacija. Diagnozavus klubų displaziją anksti, pakanka 8 – 16 savaičių trukmės gydymo Freiko – Pavliko pagalvėlėmis, o sunkesniais atvejais – prireikia ir operacijos.

Gydytojas oftalmologas

Pacientų geriau žinomas kaip akių ligų gydytojas. Yra patariama kiekvieną vaiką iki vienerių metų (dažniausiai 8 -10 mėnesių amžiaus) nusiųsti gydytojo oftalmologo konsultacijai. Akių ligų gydytojo kabinete yra patikrinama mažylio rega: stebimi jo akių judesiai, yra įvertinama akių refrakcija bei akių dugno būklė. Tokio amžiaus vaikams objektyviai įvertinti regos negalime (jie dar nemoka įvardinti standartinėse regos aštrumo patikros lentelėse esančių raidžių), tačiau įtariant bet kokią akių patologiją (pvz., pastebėjus žvairumą) kūdikį gydytojas oftalmologas gali konsultuoti ir anksčiau nei 8-10 mėnesių amžiuje bei spręsti dėl tolimesnio stebėjimo.

Gydytojas vaikų neurologas

Tiesa, tikrai ne visus sveikus kūdikius siunčiame gydytojui neurologui. Ir nors kiekvieno vaiko raida yra individuali, jei pastebėjote, kad jūsų vaikas vystosi lėčiau, o galbūt jūsų nėštumas buvo sunkus ir vaikelis gimė neišnešiotas – nebijokite paprašyti šeimos gydytojo, kad parodytų jūsų mažylį gydytojui neurologui. Visos mamos nori, jog jų vaikai pradėtų vartytis, sėdėti bei vaikščioti anksti, tad bet koks raidos „vėlavimas“ gali atrodyti bauginantis. Dažniausiai tai nereiškia, jog kūdikis serga rimtomis neurologinėmis ligomis, nes praktika rodo, jog kiekvienas vaikas vystosi skirtingai ir ne kiekvienas vaikas atitinka vadovėlinį variantą, tačiau bet kokios pakitusios būklės ankstyva diagnostika yra geriau, nei vėlyva.

Dar yra daugybė kitų specialistų, tačiau jų konsultacijos jau dažniausiai yra reikalingos tik turint atitinkamos ligos simptomų. Dėl jų reikėtų konsultuotis su savo šeimos gydytoju. Svarbiausias patarimas tėvams – nebijoti kalbėtis ir klausti savo šeimos gydytojo patarimo – jis geriausiai žino jūsų vaiko bei jūsų šeimos anamnezę, apžiūros duomenis bei poreikius gydytojui specialistui.

Būkite sveiki!

Karolina Meyer

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *