IŠSAMIAI APIE MAŽYLIŲ SAUSKELNIŲ TURINĮ

Kai sakoma, kad pirmieji mažylio mėnesiai sukasi apie sauskelnių turinį, maitinimus ir miegelius tai iš dalies yra tiesa. Na, kūdikystė tikrai nėra vien apie rutiną, bet mažylių sauskelnių turinys išties yra svarbu. Tai – vienas iš kūdikio savijautos rodiklių !

Nuo pat gimimo. Koks tuštinimasis įprasta ?

Pirmieji pasituštinimai yra vadinami mekonijumi. Jis sudarytas iš nurytų vaisiaus vandenų, gleivių, odos ląstelių, plaukelių (lanugo), todėl neturi kvapo. Mekonijus yra žalsvai rudas/juodas, labai tąsus ir tikrai sunkiai nuvalomas. Mekonijaus pašalinimui labai svarbus priešpienis, kuris (be visų kitų naudingų savybių) veikia kaip laisvinamasis. Pasituštinti mekonijumi naujagimis turi bent kartą per 48 valandas po gimimo (kai kurie mažyliai pasituština dar gimdymo metu).

2-4 parą, kai priešpienis pradeda keistis į pieną,  išmatos pamažu tampa žalsvai gelsvos.

5-6 parą išmatos (žindomų mažylių) tampa garstyčių spalvos košele.

10-14 parą prasideda žarnyno kataras – išmatos tampa vandeningos, savito „rūgštaus“ kvapo, grūdėtų garstyčių konsistencijos (su nesuvirškinto baltymo gumulėliais). Taip mažylis tuštinasi dažnai iki 4-6 gyvenimo savaitės.

Žindomas mažylis iki 6 savaičių turi pasituštinti bent 2-4 kartus per parą.

Nuo 6 savaičių piene padaugėja kazeino, kuris virškinamas ilgiau ir tuštinimasis gali stipriai suretėti.

Pieno mišiniu maitinamų mažylių išmatos primena riešutų sviestą.  Palyginus su žindomų, pieno mišiniu maitinamų mažylių išmatos ne tokios vandeningos ir varijuoja nuo rudos, iki gelsvai rudos ar žalsvai rudos spalvos (žalsvai rudos – dėl pieno mišinyje esančios geležies).

Spalvų ratas. Arba ką reiškia išmatų spalva?

Tamsiai žalios ar žalsvai juodos išmatos

Jeigu žindanti mama pradėjo vartoti geležies papildus, ar jie skiriami mažyliui, išmatos gali tapti tamsiai žalios, ir net žalsvai juodos.

Juodi taškeliai ar siūleliai žindomo mažylio sauskelnių turinyje gali būti dėl kraujuojančių spenelių. Raudonas kraujas suvirškintas tampa juodu. Ir nors mažyliui jis visiškai nekenkia, tačiau mamai žindymo pagalba yra labai svarbi!

Kreiptis į medikus reiktų, jeigu mažylis  jau perėjo „mekonijaus fazę“, geležies papildų nevartojama, o išmatos tampa juodos. Išskirtinai retais atvejais juodos išmatos gali rodyti kraujavimą virškinamąjame trakte. Taip pat jeigu išmatos juodos išlieka ilgiau nei 3 paras po gimimo – tai gali būti vienas iš ženklų, kad nepakanka priešpienio arba yra kitų problemų.

Nuo 6 savaičių piene padaugėja kazeino, kuris virškinamas ilgiau ir tuštinimasis gali stipriai suretėti

Gleivės išmatose

Šiek tiek gleivių išmatose – nieko tokio!

Jei sauskelnių turinys labiau primena gelsvai žalsvą gleivių monstrą, tai gali būti dėl kelių priežasčių : alergijos/jautrumo arba žarnyno infekcijos.

Jeigu vaikelio elgesys kitoks nei įprasta, neramus ar net pakyla temperatūra – reikia kreiptis į prižiūrintį gydytoją. 

Žalsvos, žalsvai rudos išmatos

Žalsvai rudos išmatos gali būti normalu, tačiau kartais.:

Jos pasirodo, kai dygsta dantukai ar vėlgi, mažylis serga.

Gali būti tai atvejais, kai skiriama antibiotikų ar žindanti mama juos vartoja.

Žalsvai rusvą išmatų spalvą gali lemti ir kai kurie vartojami žindančios mamos papildai.

Esant netolerancijai ar alergijai (ypač karvės pieno baltymo) išmatos dažnai būna žalios, kartais jose gali pasirodyti ir kraujo siūlelių. Tokiu atveju mažyliai dažniau atpila, yra neramūs, gali būti ir bėrimų. Esant įtarimui reikia pasitarti su medikais, kurie atmes kitus galimus variantus (infekcija, bakterijos, žindymo sunkumai ir kt).

Žalsvą išmatų spalvą gali įtakoti ir naujagimių hiperbilirubinemijai (geltai) gydyti taikoma fototerapija.

Mažylių sauskelnių turinys yra vienas iš savijautos rodiklių

Šviesiai žalios, putotos išmatos

Nuolatinis toks sauskelnių turinys gali rodyti žindymo sunkumus ( ne alergiją motinos pienui)

Sakoma, kad yra „pradinis“ liesas pienas, ir „galinis“- riebus. Tai nėra labai tikslu, nes pienas visuomet turi riebalų, tačiau ilgiau žindant riebalų gaunama vis daugiau – lipnios riebalų globulės žindant atkimba nuo liaukinio audinio ir latakų. Kai mažylis nuolat gauna daugiau pieno gausesnio angliavandenių ir mažiau riebalų,  tai gali lemti žalią tuštinimąsi.

Visgi, ne visada krūties pakeitimas net ir vieno žindymo metu yra blogai (kartais tai svarbu, kad mažylis išgertų pakankamai pieno) tad pasitarti su laktacijos specialistu / konsultantu verta visada, kai iškyla klausimų.

Be abejonės, kai išmatos itin dažnos, žalios, vandeningos, tai gali būti ir infekcijos požymis, tad apie tai reiktų pasitarti su prižiūrinčiu gydytoju.

Kada normalus tuštinimasis, o kada jau viduriavimas?

Tėvams kartais gana sunku suprasti vertinant savo žindomą mažylį, ar tai dar normalus dažnas tuštinimasis ar jau viduriavimas.

Išimtinai žindomiems mažyliams normalu tuštintis 6 ir daugiau kartų per dieną, o iki maždaug dvejų mėnesių amžiaus – tuštintis po/per kiekvieną žindymą.  Tačiau jei išmatos staiga tampa kitokios konsistencijos,  itin vandeningos, atsiranda aštresnis kvapas (kartais ir gleivės) ir tai kartojasi daugiau nei 3 pasituštinimus iš eilės – galima įtarti viduriavimą. Neretai viduriuojantys kūdikiai prastai valgo, yra irzlūs, gali karščiuoti.

Mišiniu maitinami mažyliai įprastai tuštinasi 1-4 kartus per parą iki maždaug dvejų mėnesių amžiaus, vėliau  – dažniausiai 1-2 kartus.  Jeigu tuštinimasis neįprastai padažnėja, tampa skystesnis (įprastas normalus tuštinimąsis yra lyg riešutų sviesto konsistencijos), vandeningas, atsiranda kvapas, gleivės daugiau nei 3 pasituštinimus iš eilės – tikėtina, kad tai viduriavimas.

Viduriuojantys kūdikiai gali greitai dehidratuoti, tad viduriuojant labai svarbu užtikrinti pakankamą gaunamų skysčių kiekį.

Išmatos, kurioms esant privaloma skubiai kreiptis į medikus

Viduriavimo atveju (bet kuris variantas):

Viduriuoja naujagimis

Kūdikio viduriavimas gausus (10 ir daugiau vandeningų pasituštinimų)

Viduriuojama kraujingai, su krauju

Įtariama dehidratacija – šlapimas koncentruotas, tamsus, aštraus kvapo, šlapinasi retai (nėra 6 pasišlapinimų per parą), gleivinės sausos, kūdikis verkia be ašarų, momenėliai įdubę,matomas pulsavimas, iš burnytės sklinda nemalonus kvapas.

Mažylis vangus, apatiškas.

Viduriuojantis kūdikis karščiuoja, ir temperatūra  nekrenta žemiau 38,5 laipsnių su vaistų pagalba/ kyla iki 40 laipsnių . (Dažnai vaistai temperatūrai mažinti nebūna efektyvūs dėl mažylio skysčių trūkumo)

Kitų išmatų atveju:

Kraujingos išmatos ar tuštinimąsis krauju gali rodyti virškinamojo trakto infekciją, pažeidimus ir kitas medikų priežiūros reikalaujančias medicinines būkles.

Baltos, pilkos ar baltai gelsvos , „kreidiškos“ išmatos gali rodyti sutrikusią kepenų funkciją. Viena dažniausių tokių išmatų priežasčių – tulžies latakų atrezija. Tai  kūdikystėje išryškėjanti kepenų liga, kurios metu  tulžies  latakai  gali būti neįprastai siauri, užblokuoti arba jų visai gali nebūti (todėl tulžis tinkamai nenuteka į žarnyną).

Juodos išmatos po mekonijaus fazės. Kaip anksčiau minėta, retesniais atvejais juodos išmatos gali būti dėl kraujavimo aukščiau virškinamąjame trakte (skrandyje, plonosios žarnos pradžioje).

Emilija Vičiūnienė
Soc. Tinklai

Parašykite komentarą