VĖLYVAS VIRKŠTELĖS UŽSPAUDIMAS

Placenta – vienas nuostabiausių organų, kurio mokslininkai dar iki galo nesupranta. Ji yra svarbiausias gyvybinis ryšys tarp vaisiaus ir mamos ir vienintelis organas, kuris užauga ir yra pašalinamas natūraliai.

Vaisius gimdoje nekvėpuoja, nes plaučių „vaidmenį“ – deguonies tiekimą ir anglies dioksido šalinimą- atlieka placenta. Ji aprūpina ir maisto medžiagomis. Tačiau tai tik vienos iš daugelio jos funkcijų (hormoninės, imuninės, kamieninių ląstelių pernašos ir kt.). Ją ir naujagimį jungia virkštelė- šią sudaro dvi arterijos ir vena,kuria deguonimi aprūpinamas vaisius iš placentos.  Užgimus naujagimiui  virkštelė yra užspaudžiama, taip yra nutraukiama placentinė kraujotaka ir prasideda naujas tarpsnis.

   Remiantis Lietuvos ligoninių praktika virkštelė paprastai yra užspaudžiama tuomet, kai nustoja pulsuoti – tarp 1-3 užgimimo minutės. Tačiau, dar vis pasitaiko atvejų, kai virkštelė nesant indikacijų užspaudžiama iškart užgimus naujagimiui – taip jis praranda apie 33 proc. ”papildomo” kraujo, kurį gautų virkštelę užspaudus tik tada, kai ši nustoja pulsuoti.

Kodėl vėlyvas virkštelės užspaudimas taip svarbu?

Paprastai kalbant, kadangi vaisius gimdoje nekvėpuoja (tik atlieka kvėpavimo imitavimo judesius, stiprinančius raumenis, reikalingus kvėpuoti po gimimo), tik 8% viso kūne esančio kraujo yra pravaroma per širdelę į plaučius minutės laikotarpyje. Užgimus ir pradėjus kvėpuoti poreikis išauga iki 50 %, kuriam patenkinti naujagimiui reikalinga didesnė kraujo apimtis (naujagimio kūne jo yra apie 300ml , placentoje- apie 150ml). Taigi, staigaus virkštelės užspaudimo atveju, kad  būtų pakankamai aprūpinti plaučiai ir širdis kraujas gali būti „pasiskolinamas” sumažinant jo tiekimą kitiems organams.

Virkštelė iškart po gimimo (viršuje) ir po 2 minučių (apačioje)

Tiek laiku, tiek prieš laiką gimusių naujagimių kraujotakoje (įskaitant virkštelę ir placentą ) cirkuliuoja labai didelis kiekis kamieninių ląstelių – didelė dalis jų būna prarandama, kai virkštelė yra iškart užspaudžiama. Kaip jau daugumai žinoma, kamieninės ląstelės yra labai vertingos, ir turi gydymo „galių” – su gyvūnais atlikti tyrimai parodė, kad kamieninės ląstelės gali apsaugoti nuo cerebrinio paralyziaus, padeda atkurti pažeistus organus.

Svarbu ir vėlesniame amžiuje! Atliktos studijos parodė, kad kudikių, kurių virkštelės buvo užspaustos išlaukus 90-120 sek. po gimimo, sulaukus 2 mėn. hematokrito, hemaglobino ir geležies lygiai buvo aukštesni nei tų mažylių, kurių virkštelė buvo užspausta iškart. 2007 metais atliktos studijos parodė, kad vėlyvas virštelės užspaudimas dvigubai sumažina anemijos riziką tiek naujagimystėje, tiek vėliau. Tai pat, neišnešiotukų tarpe atlikti tyrimai parodė, kad tie naujagimiai, kurių virkštelės buvo užspaustos greičiau, turėjo didesnę tikimybę išsivystyti hipotenzijai, anemijai (ir kraujo perpylimui).

Gajūs mitai apie vėlyvą virkštelės užspaudimą

Naujagimis negali būti uždėtas mamai ant krūtinės, jeigu virkštelė nenukirpta. Tai dažniausiai nėra tiesa, nes paprastai virkštelė yra pakankamai ilga, kad naujagimis būtų uždetas mamai ant pilvo ar krūtinės iškart po gimimo (be abejonės, yra atvejų ,kai virkštelė yra labai trumpa).

Cezario pjūvio atveju, kai naujagimio ir mamos būklė labai gera, virkštelė visvien turi būti nedelsiant užspausta ir nukirpta. Šiuo metu daugelio šalių medikų jau yra rekomenduojama taikyti Milking (angl. )techniką, kai kraujas iš virkštelės yra išspaudžiamas  (trunka apie 20 sek.). Taip naujagimiui dar yra sugrąžinama dalis kraujo, kuris gali būti neįtikėtinai svarbus.

Vėlyvas virkštelės užspaudimas didina geltos, taigi ir fototerapijos tikimybę. Tyrimai parodė, kad hiperbilirubinemijos atvejų išties buvo daugiau esant vėlyvam virkštelės užspaudimui, tačiau didesnio fototerapijos poreikio nebuvo, t.y. gelta praeidavo be gydymo.

Emilija Vičiūnienė
Soc. Tinklai
Latest posts by Emilija Vičiūnienė (see all)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *