TRUMPAS LIEŽUVIO PASAITĖLIS

Trumpas liežuvio pasaitėlis (Ankyloglossia) susiformuoja dar embrioninėje fazėje (Liežuvis pradeda formuotis jau ketvirtąją savaitę!) kai liežuvis tinkamai neatsiskiria nuo burnos dugno ir pasaitėlis lieka per storas , ar prisitvirtinęs per arti liežuvio galiuko ir taip apriboja jo funkcijas. Maždaug 20 procentų žmonių populiacijos turi vienokį ar kitokį pasaitėlį.

Trumpas liežuvio pasaitėlis

Liežuvio pasaitėliai gali būti skirtingų tipų ( 1-4 pagal Coryllos skalę) vertinamų pagal prisitvirtinimo vietą,pobūdį. Nuo pačių akivaizdžiausių,“standartinių“, kurie matomi jau pažiūrėjus į mažylio burnytę verkiant ar žiovaujant (kartais liežuvio pasaitėlis, prisitvirtinęs nuo pat liežuvio galiuko suteikia šiam „širdelės formą“) iki „pasislėpusių“, kurie įprastai nebus matomi vien pažvelgus į burnytę. Įvertinus pasaitėlį 1-4 skalėje dar negalima pasakyti, KAIP jis veikia liežuvio fukciją. Taigi tai turėtų būtų ne tik struktūrinė, bet ir funkcinė diagnostika. Tačiau problema štai kokia – Lietuvoje nėra specialisto, kuris mokėtų atlikti tinkamą vertinimą ir užtikrinti priežiūrą prieš bei po „pakirpimo“ (frenotomijos). Nes frenotomija tėra maža dalis, pradžia, šalinant pasaitėlio sukeltas problemas. Artimiausia ką šiuo metu turime – tai IBCLC ir odontologai.

Dažnai trumpas liežuvio pasaitėlis yra izoliuojamas vien kaip žindymo problema, tačiau tiesa yra tokia, kad pasaitėlis gali paveikti visą organizmą, ne tik burnytę (valgymą, kalbą, ortodontines problemas). Tai – tik paviršius. Kai kuriais atvejais trumpi liežuvio pasaitėliai įtakoja įtampą visame kūne, nes pasaitėlis „jungiasi“ su stuburu per fascijas. Taip pat tiesiogiai įtakoja virškinamąjį traktą.

  Kaip trumpas liežuvio pasaitėlis pasireiškia žindyme?

  Taisyklingo krūties apžiojimo metu mažylio liežuvis išsikiša už mažylio dantenų ir apžiojant krūtį apgaubia spenelį. Žindymas prasideda nuo krūties audinių spaudimo liežuvio galiuku į minkštąjį gomurį. Kartu su spaudimu ir mamos atleidimo refleksu pradeda tekėti pienas, kuris sklandžiai stumiamas į gerklę bangas primenančiais judesiais (tokių mes jau nebepakartotume). Kai liežuvio funkcija apribota per trumpo pasaitėlio, liežuvis negali tinkamai apgaubti krūties audinių, ritmingai judėti. Kartais pasaitėlis neleidžia liežuvėliui net “išsikišti” už dantenų – tada apžiojimo metu audiniai yra tiesiogiai jų spaudžiami ir itin skausmingai traumuojami.

Ilgi, neefektingi žindymai būna tuomet, kai liežuvis negali “banguoti”, per visa ilgį suspausti krūties audinio

Kokiais ženklais gali pasireikšti trumpas liežuvio pasaitėlis žindyme?

Vakuumo nutrūkimas žindymo metu (“kliksėjimas” )

Negali apžioti krūties

Negilus apžiojimas

Žindant prateka pienelis

Pūslelės ant lūpų (pūslelės atsiranda,  kai mažylis nori išlaikyti krūtį burnoje, tačiau apžiojimas yra negilus, o vakuumą „palaiko“ tik lūpos. Tuomet dėl mechaninės trinties lūpos būna nusėjamos po žindymo pabalstančiomis pūslelėmis. Neretai viena didelė pūslelė būna ant viršutinės lūpos)

Labai ilgai ir neefektyviai žinda

Prastas svorio prieaugis

Apatinė lūpa “įtraukta” į vidų

Refliuksas

Diegliai

 Ką jaučia mama, kai žinda vaikelis su trumpu liežuvio pasaitėliu?

Trumpas liežuvio pasaitėlis ne tik trugdo vaikeliui tinkamai žįsti, bet ir neretai sukelia labai daug diskomforto ir laktacijos sunkumų mamai:

Skausmingas žindymas (KODĖL jis tooooks skausmingas rasite I dalyje)

Užsikimšę latakėliai, mastitas

Nepakankama laktacija (nes vaikelis negali efektyviai ištuštinti krūties ir organizmas gauna signalą kad daugiau pienelio gaminti nereikia)

Sutrūkinėję, skausmingi speneliai, „lūpdažio“ formos speneliai po žindymo

Tai, vėlgi, nėra simptomai kurie rodo, kad tai 100 proc. Trumpo pasaitėlio priežastis. Tačiau mamoms vaikelių, turinčių trumpus liežuvio/lūpos pasaitėlius pasireiškia tikrai dažnai, ypač skausmingas žindymas.

Būtent dėl tokių sunkumų, kuriuos patiria mažylis bei žindanti mama labai dažnai yra įvedimas maitinimas mišiniu, čiulptukai (kurie gali pabloginti situaciją), nesulaukus pagalbos neretas ir ankstyvas nujunkymas.

Esant žindymo sunkumams visada rekomenduojama kreiptis į specialistus.

O kas būna maitinant buteliuku?

Nors maitinant buteliuku naudojami ir tie raumenys, kurie reikalingi žindant, tačiau jų judesiai skiriasi. Žindant vaikelio liežuvis sukuria vakuumą ir banguojančiais judesiais spaudžia spenelį į minkštąjį gomurį bei stumia pienuką į gerklę, kai tuo tarpu geriant iš buteliuko naujama daugiau skruostai ir lūpos sukurti vakuumui ir traukti pienui (pieno mišiniui).

Todėl galima daryti prielaidą, kad būtent dėl to kai kuriems mažyliams, turintiems trumpą liežuvio pasaitėlį gerti pieną iš buteliuko bus paprasčiau, nei žįsti. Tačiau ar tai reiškia, kad esant žindymo sunkumams ir trumpam liežuvio pasaitėliui reikia siūlyti maitinimą buteliuku kaip geriausią išeitį? Ne.

Net ir maitinant buteliuku vaikeliui gali būti sunku išlaikyti vakuumą, traukti pieną (kas dažnai lemia žinduko keitimą į turintį vis daugiau skylučių, dėl ko vaikelis gali pradėti springi, priryti daug oro). Turintys problemų su pasaitėliais ir burnytės funkcija vaikeliai dažnai būna itin jautrūs pačio žinduko formai, tekstūrai (grublėta, slidi ir pan.), tėkmei..

Taip pat maitinimas buteliuku neišspręndžia ir nepagydo liežuvio pasaitėlio. Trumpas liežuvio pasaitėlis sudarytas iš tokio tipo kolageno, kuris teigiama, kad išsitempia tik iki 3 proc. Tai nesudaro jokio skirtumo liežuvio funkcijai. Todėl tikrai esant trumpam liežuvio pasaitėliui, net ir maitinant buteliuku vaikelio gomurys, burna vystysis ne taip, kaip derėtų. Kas gali vesti į ortodontines problemas ateityje.

Esant žindymo problemoms, trumpam liežuvio pasaitėliui (diagnozuotam ar ne) labai žalinga yra tiesiog pasiūlyti „ paprasčiausiai maitinti iš buteliuko“. Tai yra labai psichologiškai sunku girdėti mamai, kuri ieško žindymo pagalbos ir išeičių, o gauna tokį „patarimą“. Taip pat sudaro daug skausmo mamai, kuri nusprendė maitinti buteliuku, tačiau situacija vistiek išliko sudėtinga. Todėl visada, visada rekomenduoju esant sunkumams kreiptis į specialistus, kurie gali išties gali padėti.

Emilija Vičiūnienė
Soc. Tinklai
Latest posts by Emilija Vičiūnienė (see all)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *